Jak myć Gi
Gi to strój noszony podczas uprawiania sztuk walki, takich jak Brazylijskie Jiu Jitsu (Gi BJJ), Karate (Karategi), Taekwondo (Dobok), Judo (Judoga). Aby Twój mundur służył jak najdłużej, powinieneś wykonać kilka prostych kroków. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby jak najlepiej dbać o swoje kimono.
Czy można prać gi?
Od razu uspokajamy tych, którzy zadają to pytanie: gi nie tylko można prać, ale także czyścić. musi być prane.
Kiedy prać gi?
Po treningu gi jest wilgotne i spocone: włóż je do torby na siłownię (najlepiej takiej z siateczkowymi wstawkami, które zapewniają lepszą wentylację) i jak najszybciej wyjmij i pozwól mu wyschnąć, jeśli nie masz możliwości wyprania go od razu. Najlepiej byłoby prać strój sportowy tak szybko, jak to możliwenp. zaraz po powrocie do domu.
Jak często prać gi?
Powinieneś prać swoje gi za każdym razem, gdy je nosisz na sesję treningową lub mecz. Ważne jest, aby prać go natychmiast lub najpóźniej następnego dnia i nigdy nie zostawiać go zamkniętego w torbie na siłownię na wiele dni, aby się zastał. Ogólnie zaleca się pranie raz w tygodniu, ale zależy to od tego, jak często trenujesz.
Czy gi kurczy się podczas prania?
100% bawełniane gi ma tendencję do kurczenia się bardziej niż mieszane (i jest to coś, co zawsze należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru gi). Zwróć więc uwagę na temperaturę. Ponadto, wstępnie wyprane gi mają niższy procent skurczu.
Czy gi można prać w gorącej wodzie? A może w zimnej wodzie?
Zalecamy, aby zawsze prać kimono w zimnej wodzie i / lub w maksymalnej temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza: w ten sposób zabezpieczysz je przed kurczeniem się i ochronisz kolor. Kolejnym zaleceniem jest przechowywanie wirówki przy niskiej prędkości wirowania (800 jest w porządku), aby uniknąć zbyt wielu zagnieceń.
Jak prać za pierwszym razem? I kolejne razy?
Pierwsze pranie prać oddzielnie (może poplamić inne części garderoby, jeśli jest to kolorowy gi), ręcznie lub w pralce w zimnej wodzie (30 stopni jest w porządku). Aby chronić nadruki i naszywki na mundurze, dobrym pomysłem jest odwrócić zarówno spodnie, jak i kurtkę. Nie należy prać ich razem z paskiem.
Jakiego detergentu należy używać do prania gi?
Jeśli chodzi o detergent, najlepiej używać detergentu w płynie lub w proszku, odpowiedniego dla prania w niskich temperaturach.
Czy mogę używać wybielacza?
Nie, nie zalecamy używania wybielacza do prania odzieży, ponieważ może to uszkodzić tkaninę. Jeśli unikniesz pozostawiania spoconego gi w torbie, pozwól mu przewietrzyć się w razie potrzeby i wypierz go prawidłowo, nie będziesz musiał używać wybielacza, ponieważ nie będzie żółknąć.
Czy można włożyć gi do suszarki?
Nie, nie wkładaj go do suszarki: twoje gi skurczy się i materiał zostałby zniszczony. (To powiedziawszy, jeśli chcesz go trochę skurczyć, wiesz, że możesz uciec się do tej sztuczki, ale lepiej jej nie nadużywać).
Aby uniknąć ryzyka znalezienia się z mokrym gi w ostatniej chwili i braku czasu na jego wysuszenie, zorganizuj się tak, aby umyć go w odpowiednim czasie. Alternatywnie, lepiej mieć dwa lub więcej giaby móc je zmieniać i zawsze mieć pod ręką czyste, suche kimono.
Czy można je prasować?
Właściwie, jeśli prasujesz gi z poszanowaniem fałd nie będziesz musiał go prasować. Najlepiej powiesić je na wieszaku i pozostawić do wyschnięcia: w ten sposób unikniesz zagnieceń. (Pamiętaj, aby nie wieszać gi w bezpośrednim świetle słonecznym: biel zmieni kolor na żółty, a kolory odbarwią się). Jeśli naprawdę chcesz go wyprasować, nie wybieraj wysokich temperatur i nie prasuj na zewnątrz: lepiej odwrócić go na lewą stronę i wyprasować. wyprasować wewnętrzną część bardzo ostrożnie.
Czy pasek można prać?
Tak, można go prać i jest to bardzo ważne. osobno z Gi, aby nie ryzykować, że jedno lub drugie straci kolor. Prać ręcznie w zimnej wodzie a zobaczysz, że pas nie skurczy się ani nie straci koloru. Istnieją pewne stare miejskie legendy, które twierdzą, że pranie traci doświadczenie. W rzeczywistości ważne jest, aby go prać z szacunku dla dyscypliny, która wymaga, abyś był schludny i czysty podczas ćwiczeń, a także z szacunku dla kolegów z drużyny: kto chciałby dotknąć brudnego, nieumytego pasa?